Menu

Nowy początek

Historia

Wprowadzenie

Widzowie filmu „Nowy początek” oraz czytelnicy oryginalnego opowiadania pt. „Historia twojego życia”, mogą teraz poznać tę historię ponownie. Tu jest ona pokazana z innego punktu widzenia, bo opowiadana jest przez dwóch heptapodów czyli siedmionogów. Historia zaczyna się nieco wcześniej, jeszcze zanim przybyli na Ziemię, więc można ją nazwać „prequelem”.

Książkowi kosmici nazywali się Klaskacz i Prychacz. Filmowi kosmici zostali nazwani tak, jak nazywali się dwaj amerykańscy komicy: drągal Bud Abbott i grubas Lou Costello. Bardziej znanymi wcześniejszymi ich odpowiednikami byli Stan Laurel i Oliver Hardy – w Polsce określani jako Flip i Flap. Nic więc dziwnego, że ta rozmowa jest czasem banalna a czasem zaskakująca. Ocena ludzkości jest przez chwilkę smutna, to znów komiczna.

Tytuł

Na słowo wyjaśnienia zasługuje sposób zwracania się heptapodów do siebie. Mówią o sobie „Moja”, a zwracają się do siebie per „Twoja”. Zupełnie jakby zamiast „ja” i „ty” mówili: „Moja osoba”, „Twoja osoba”. Taki sposób mówienia oddaje to, iż heptapody odczuwają wewnętrzny dystans do samych siebie, którego rasie ludzkiej częstokroć brakuje. Wszystko co mówią o ludziach jest jednak zapisane zrozumiałym dla nas językiem. Zatem przeplatają się tu dwa sposoby pojmowania i opisania świata – ludzki oraz heptapodów. W kilku miejscach przeczytamy myśli heptapodów.

HISTORIA NOWEGO POCZĄTKU